Wybór wydarzenia
Grupa wydarzeń: | Wydarzenia | Zmień |
---|
-
"Dzień w Łazienkach Stanisława Augusta" - spacer dla dorosłych i młodzieży (14+)
Gdy Stanisław August wprowadził się do Łazienek, była to niewielka rezydencja magnacka pośród pełnego zwierzyny lasu. Monarcha całkowicie zmienił najbliższe otoczenie Łaźni (pawilon kąpielowy, z którego powstał najpiękniejszy obiekt Łazienek Królewskich - Pałac na Wyspie), tak by spełniało wymagania stawiane królewskiej rezydencji. Podczas spaceru posłuchamy o tym, jak Stanisław August lubił spędzać dzień w Łazienkach Królewskich, kto mu w tym towarzyszył i gdzie zatrzymywali się najbliżsi sercu króla goście. Prowadzenie: Nikodem Węgier, edukator Muzeum Łazienki Królewskie.
-
Kwiatowanie
Kwiatowanie to projekt studencki we współpracy Muzeum Łazienki Królewskie z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, zainicjowany przez kompozytora Mateusza Dębskiego, którego miłość do tekstów Tuwima zainspirowała go do skomponowania muzyki do słów poety (Kwiaty polskie oraz wybrane wiersze).
-
Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich
Zapraszamy na koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, podczas którego wystąpią utalentowani instrumentaliści młodego pokolenia
-
Salon nauczycielski
Zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, tutorów oraz rodziców wspierających dzieci i młodzież w edukacji domowej do udziału w interdyscypilnarnych spotkaniach.
Spotkania, organizowane w zabytkowych wnętrzach Łazienek Królewskich, traktujemy - na wzór XVIII-wiecznego salonu - jako formę wymiany myśli i doświadczeń. Uczestnicy będą mieli okazję do dyskusji na temat kultury i historii nowożytnej oraz zastanowienia się, w jaki sposób problematykę tę można wykorzystać w praktyce szkolnej i w jakim zakresie edukacja muzealna może być pomocna w edukacji formalnej oraz nieformalnej. -
Sztuka na warsztacie
„Sztuka na warsztacie” to propozycja nowych spotkań, których punktem wyjścia jest jedno dzieło z kolekcji Łazienek Królewskich. W naszych zbiorach kryje się wiele pereł, obrazów autorstwa ważnych artystów i artystek oraz dzieł, które z różnych powodów warte są pogłębionej analizy. Na początku każdego spotkania poznamy okoliczności powstania wybranego obiektu i na krótkim wykładzie dowiemy się o jego artystycznym kontekście. Kolejna część będzie miała charakter dyskusyjny, wspólnie przyjrzymy się szczegółom pracy oraz zastanowimy się, czy jej temat niesie też przesłanie dla nas, odbiorców żyjących w XXI wieku. Finałem naszego spotkania będzie warsztat praktyczny. Uruchomimy wyobraźnię i zainspirowani, poszukamy własnych możliwości twórczych. Wcześniejsza praktyka artystyczna uczestników nie jest wymagana, zapraszamy wszystkich zainteresowanych sztuką. Czas trwania ok. 3 godziny. Spotkania są autorskim projektem historyka sztuki Przemysława Głowackiego oraz artystki wizualnej Emilii Maryniak.
-
Zapomniana sztuka apologii
Zapraszamy na seminarium, podczas którego wspólnie porozmawiamy o tym, czy w dzisiejszym świecie, dumnym z krytycyzmu, jest jeszcze miejsce na apologię. Odwołamy się m.in. do fragmentów książek Tomasza Manna oraz Michela de Montaigne'a. Seminarium poprowadzi prof. Robert Piłat.